A Közép-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság közlése szerint a Tisza-tó idei feltöltésének első üteme március 8-án befejeződött és március 22-én megkezdődik a második ütem.
A Tisza-tó vízszintjét az emelt nyári vízszintre, a Kisköre-felső vízmércén mért 735±5 cm-es tartományba duzzasztjuk, többlet vízkészlet növelése céljából, készülve a várható aszályos időszakra
– közölték honlapjukon.
A Tisza-tóban mélyebb és sekélyebb területek is vannak, így a biztonságos turisztikai célú hajózási vízszint 680cm-es magasság felett van. Ekkor már kicsi a veszélye egy esetleges felakadásnak, azonban a legjobb az, ha már a nyári vízszintre van beállítva a Tisza-tó.
A Tisza-tó tavaszi feltöltésének ütemtervét honlapjukon lehet elolvasni.
Hogyan működik a Tisza-tó?
A Tisza-tónál megkülönböztetünk téli és nyári vízszintet: a téli az alacsonyabb, amit novembertől tavaszig (egészen pontosan jégveszétig) tartanak, míg a nyári a magasabb, az általában márciustól október-novemberig tart. A különböző vízszintek tartása azért szükséges, mert így tudják kezelni az érkező árhullámokat vagy fel tudnak készülni egy esetleges aszályra. Arról, hogyan működik a Tisza-tó, itt olvashatsz bővebben!
A Tisza-tó története
A Tisza-tó mai napig elsődleges feladata az öntözés, hogy a mezőgazdasági területek vízzel lássák el az öntözőcsatornákon keresztül és biztosítsák a halastavak vízpótlását. A turisztikai hasznosítása csak harmadlagos szempont. A Tisza-tó történetét itt olvashatod el!