A KÖTIVIZIG 2020-ban öt jubileumot is ünnepel, köztük az egyik az az öntözőrendszer, amit Horthy Miklós kormányzó 1940. június 20-án helyezett üzembe. A rendszerre azért volt szükség, mert 1934. és 1935-ben óriási aszály sújtotta azt Alföldet, rengeteg föld kiszáradt, ahogy az akkori kormáyzó tulajdonában lévő is. Ezért egy olyan öntözőrendszert építettek ki Kenderesig, ami odáig ellátja a környékbéli földeket és halastavakat vízzel. A 3,2 millió pengő költséggel megépített rendszer 20 ezer katasztrális hold (115 négyzetkilométer) öntözését biztosította.
Tudtad? A szivattyúház eredetileg egy mesterséges szigetre épült, hiszen akkor még nem volt gáttal elterelve errefelé a Tisza. Az akkori gépkezelő a mai Hotel Hableány területéről csónakkal tudta csak megközelíteni.
2017-ben újította fel a KÖTIVIZIG, és az egyik szivattyúját pedig szétszedve tekinthetik meg a látogatók.
A jelenleg működő szivattyúi már 82 évesek: ahogy a rajtuk lévő tábla is mutatja, 1938-ban készültek a Ganz gyárban.
Az épület alatt 11 méter mélyen található aknában is további gépek találhatók.
A függőcsatorna megépülésekor annak kialakítására és rövidségére még az olasz mérnökök is rácsodálkoztak, hiszen ez a kor egyik nagyszabású építménye volt. Ma pedig már ipartörténeti jelentőségű.
A függőcsatorna végén található az ülepítőmedence, ami a bezúduló vizet lelassítja, valamint a hordalékokat leülepíti.
A 2017-es tiszai jeges árhpz hasonló történt 1940-ben is, amelynek egy kis emléktáblát is elhelyeztek az ülepítő oldalán.
Az ülepítőmedencén túl indul további útjára a csatorna, a régi tiszaörvényi temető mellett is húzódik.
Az egykori csatornaőr háza ma gyönyörű, felújított állapotban, magánkézben van és vendégházként üzemel.