Hirdetés
Az energiahatékonysági beruházásokkal járó adókedvezmény egy új keletű kedvezmény a társasági adók rendszerében, amit 2017. január elsejétől vezettek be hazánkban. A törvénymódosítással változtak az adókedvezmények, így az energiahatékonysági beruházásokat is érintette ez a változás. Mégpedig úgy, hogy a társasági adózással kapcsolatos változások is belekerültek a törvénymódosító csomagba 2018. július 20-án. Megtudhatjuk, hogy milyen mértékben, mire figyeljünk 2019-ben.
Milyen változásokat érintett az energiahatékonysági beruházással járó adókedvezmény változása?
A korábbi kedvezményt csak a 2017. január elsejétől megkezdett energiahatékonysági eljárásokra vehettük igénybe. Az évközi, 2018-as energiahatékonysági beruházásokkal kapcsolatos adókedvezmények egyik újdonsága, hogy felújították az energiahatékonysági beruházás fogalmát, így maga az adókedvezmény is kiterjesztésre került.
A módosítással az energiahatékonysági projektek kibővültek, így a kedvezmény akkor is igénybe vehető, ha energetikai felújításon esett át a beruházás.
Mit takar az energiahatékonysági felújítás?
Energetikai felújításnak nevezzük például egy fűtés vagy világítás korszerűsítését, esetleg az elektromos áram fejlesztését (pl.: fázisváltást). Ezen tevékenységek már mind részesei lehetnek a törvényileg meghatározott kedvezményeknek. A kedvezményt igénybe vehetjük már akkor is, ha a módosító törvény hatályba lépése előtt megkezdtük a korszerűsítést. A javaslat arról is gondoskodik, hogy az Általános Csoportmentességi Rendelet értelmében, a rendelkezésre álló támogatási lehetőségeknek megfelelően lehívható a kedvezmény, a vállalat nagyságára vonatkozó mérték szerint.
Ez azért jó hír, mert a törvénymódosítással szélesedik az elszámolandó tételek köre, és ezzel több céget ösztönözhet majd, hogy megejtse az energiahatékonysági beruházását, felújítását.
Mekkora lehet a kedvezmény mértéke?
A kedvezmény mértéke megmaradt a 2017-es alapokon: az elszámolható költség maximum 30 %-a (ami forintról átszámolva 15 millió eurónak felel meg) lehet. Ennek mértéke a vállalkozás nagyságától függhet: kisvállalkozások 20%-kal, középvállalkozások 10%-kal növelhetik a kedvezmény mértékét.
Milyen feltételei vannak, hogy igénybe tudjuk venni?
A kötelező üzemeltetési évek száma minimum 5 év kell, hogy meglegyen ahhoz, hogy az adókedvezményt igénybe tudjuk venni. Ehhez még teljesülnie kell egy sor jogszabályi betartásnak, amit az üzembe helyezést követő 5 adóéven belül teljesíteni kell.
Ami mindenképp legyen meg, az egy olyan igazolás, amellyel alátámasztjuk, hogy a közösségi jogból eredő igénybevételi feltételek teljesítésén felül, a megvalósított beruházás energiahatékonysági beruházásnak minősül. Ha megvan ez az igazolás, akkor az adózó igénybe veheti az adókedvezményt. Az igazolást az energetikai audit állíthatja ki, tehát hivatalosnak minősülő irat!