Hirdetés
A Monojet Kft. szivattyú termékei között megtalálhatjuk a membránszivattyúkat, melyeket működési elvüket tekintve pneumatikus (más néven levegőműködtetésű) és motorral működtetett membrános adagolószivattyút takarnak.
A cég a DEBEM vállalat termékeit forgalmazza, melyek kiváló minőségű pneumatikus membránszivattyúkkal látják el a világ különböző szegmenseinek piacait. A motorral működő membrános adagolószivattyúkat gyártó SEKO és ETATRON cégek hivatalos márkaforgalmazói.
A membránszivattyúk
A membránszivattyúk a térfogatkiszorítás elvén működő szivattyúk egyik képviselői. A szilárd dugattyút egy rugalmas (gumi vagy rugalmas fém anyagú, vagy melyet bevonhatunk korrózióálló anyaggal) tárcsa helyettesíti, ez a membrán. A membrán, fel-le mozog az excentrikus tárcsa hatására, így a membrán alatt található készülékrész térfogata változni fog, ami a folyadék mozgásához vezet. A membránszivattyúkat főleg adagolásra használják, így nem meglepő, hogy felhasználási példaként elsőnek a gépjárművek üzemanyag-adagolása jelenik meg.
Felhasználhatják továbbá a vegyiparban, az erősen korrodálódó folyadékok mozgatásához, vagy a szilárd elemi részecskéket is tartalmazó zagy továbbítására, mert nem tartalmaz berágódásra hajlamos alkatrészt. A szivattyú hajtásának egyik módja, hogy elektromos vezérlésű rezgő mágneses tekercset alkalmaznak. Ekkor a membránrezgés, más néven a löketszám a mágneses rezgési frekvenciával változik, és ezzel változik a szállított folyadék mennyisége is.
Milyen kivitelezésű membránszivattyú létezik?
- Egymembrános szivattyú: a munkamembrán közvetlenül az adagolandó közeggel érintkezik;
- Dupla membrános szivattyú: a vegyi anyagoktól óvjuk a munkamembránt, ha köztesmembránt alkalmazunk
Milyen előnyökkel jár, ha elektromos membránszivattyút használunk?
- Hosszú a membrán élettartama
- Magas minőségű szerkezeti anyagokból készül
- Magas az adagolási pontossága
- Szivárgás mentességet biztosít
- Maximális a szárazon-futás védelme
- Használatával alacsony a működési költség
- Lineáris szabályozási lehetőség
- Egyszerű az elektromos memránszivattyúk kezelhetősége
- ATEX (robbanásbiztonsági) minősítés szerinti kivitel
- Kis súly
Mivel működik az elektromos membránszivattyú?
Minden egyes meghajtó egységhez egy minőségi motor van hozzákapcsolva, ami egy robosztus alumínium házban áll. A szivattyúház épp a nehéz körülmények miatt strapabíró mód készül el: figyelnek az anyag vastagságára, a felületének kezelésére, hogy ellenálljon a legdurvább vegyi anyag támadásának is.
Milyen módon szabályozhatjuk az elektromos membránszivattyúkat?
Az elektromos membránszivattyúk szállítási teljesítménye vagy fokozat nélkül szabályozható vagy teljesítménye állandó. A kézi módszerű teljesítmény-szabályozás eszköze a lökethossz szabályozás. Az automatikus szállítási teljesítmény szabályozása lehetséges háromfázisú motorral (frekvencia változtatáshoz egy frekvencia átalakítóval van felszerelve); szervomotorral (mely a lökethosszt változtatja.
Egyedi kivitelezésű elektromos membránszivattyúk kialakítására is van lehetőség aszerint, hogy milyen adagolási feladatokhoz szeretnénk használni:
- Lehet egyedi átmérőjű szivattyútest, amely pl.: fűthető kivitelű.
- Lehetnek egyedi kivitelezésűek a szelepek: duplaszelepek, szelepek elasztikus golyóülékkel, rugóterheléses szelepek, stb.
- Lehetséges, hogy olyan extrákkal legyen felszerelve a szivattyúnk, mint: öblítőberendezések használata alkalmazás közben (megakadályozzuk a szivattyútestben a szennyező anyagok leülepedését), löketszám-szabályozóval, membránszakadás-kijelző rendszerrel.